16 listopada, od przeszło 25 lat obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji wyszczególniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Ten dzień, ma co roku oznajmiać, że z brakiem akceptacji każdego dnia ma kontakt wiele osób. Jest to pewnego rodzaju wnioskowanie do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów, żeby szukali rozwiązania tego dużego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy przede wszystkim na tym, by wyeliminować brak akceptacji poprzez edukowanie, ale też tworzenie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu promowanie tolerancji i nakłonienie do braku poniżania osób dyskryminowanych.
Cała ta aktywność była spowodowana przez systematycznie wywoływane akty terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, mają styczność właśnie te mniejszości, co zaobserwowano na przestrzeni wielu lat. Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają okazać się pomocne w odnalezieniu głównych przesłanek uformowania się braku akceptacji, ale także mają ostrzegać, jak groźne mogą być oznaki nietolerancji dla osób krzywdzonych. Tego rodzaju działania mają stać się potrzebne do tego, by obeznać się w tym, czym tak naprawdę jest akceptowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale także wskazać, czym jest uznanie oraz poszanowanie różnic indywidualnych. Równie dobrze ma pouczać, uczyć umiejętności wysłuchiwania, rozumienia innych ludzi, ale też dostrzegania różnorodności względem kultur.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - w jaki sposób obchodzono go w naszym kraju?
Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili jednogłośny apel, w którym przedstawiają potężne oparcie dla ofiar werbalnej i fizycznej przemocy wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice poparli swoim podpisem ten apel. Solidarność tego dnia będzie obwieszczana przez wywieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie budynków, jak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W tęczowych barwach został oświetlony wyjątkowo most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.